darmowe statystyki strony
darmowe statystyki strony
Kategorie: Wszystkie | Brazylia | Hong-Kong | Jezioro Como | Kraków | Majorka | USA | Wiedeń
RSS
poniedziałek, 07 maja 2012

Corcovado

 

Corovado pierwotnie nosiło nazwę Pico de Tentação, tj Góra Kuszenia. W wieku siedemnastym ktoś zmienił nazwę góry na Corcovado, od słowa corcova czyli garbus. Corcovado ma 706 m n.p.m. i wyrasta bardzo ponad miasto. Umieszczona na górze figura Cristo Redentor  widoczna jest chyba dosłownie z każdego miejsca w Rio. Niektórzy mówią, że Chrystus z Corcovado widzi wszystko i wszystkich.

Cristo Redentor

Cristo Redentor (Chrystus Zbawiciel) jest symbol miasta Rio de Janeiro i całej Brazylii. Wszystko rozpoczeło się 1923 r. kiedy to ogłoszono konkurs na religijny monument, który miałby być umieszczony na szczycie Corcovado.  Zwyciężył wówczas projekt inżyniera Heitora da Silva Costa. Projekt ten przewidywał zbudowanie kaplicy Matki Bożej z Aparecida i umieszczenie na górze ogromnej rzeźby Chrystusa Zbawiciela  według rysunku Carlosa Osvalda.  Prace nad posągiem rozpoczęły się w 1926 r. w Paryżu. Mamy tu też swój polski akcent bowiem głowa i dłonie to dzieło Paula Landowskiego. Trzydziestometrową statuę z wapienia przetransportowano z Francji na pokładzie statku. Następnie na szczyt wzgórza wciągnięto ją kolejką, po czym umocowano na specjalnych filarach. Był to ogromny wysiłek sama bowiem głowa waży ok. 30 ton. Od jednaj ręki do drugiej jest 28 metrów. Natomiast cały monument waży 1145 ton.Uroczystego odsłonięcia dokonano w 1931 r. z okazji stulecia niepodległości Brazylii. Chrystus swoimi ramionami zdaje się obejmować całe Rio. Jego rozpostarte ramiona według mieszkańców Rio symbolizują ich życzliwość. Natomiast według mieszańców Sao Paulo Cristo Redentor złoży ręce gdy mieszkańcy Rio zaczną pracować.

Cristo Redentor od 2007r. zaliczony jest  do listy nowych 7 cudów świata.  My trafiliśmy na Corcovado w trakcie remontu jednak mimo rusztowań  Cristo Redentor robi ogromne wrażenie a widok z góry jest oszałamiający. Pijąc sok z wyciskanych owoców można się upajać tym pięknym. Na dole widok na głowę cukru. Gdy wjechaliśmy na górę było tak gorąco, że na zdjęciach wygląda to tak jakby był mgła

Dziś do pomnika można dotrzeć drogą lub kolejką linową. Ze stacji kolejki do punktu obserwacyjnego u stóp pomnika można dojść schodami o 222 stopniach,
dojechać windą lub schodami ruchomymi.

Warto dodać, że całość mieści się w Parque Nacional da Tijuca .  http://www.parquedatijuca.com.br/. Zdjęcie na dole niestety nie moje gdyż wjeżdżaliśmy kolejką.

Tagi: Brazylia
15:21, zuzankaonly
Link Komentarze (1) »