darmowe statystyki strony
darmowe statystyki strony
Kategorie: Wszystkie | Brazylia | Hong-Kong | Jezioro Como | Kraków | Majorka | USA | Wiedeń
RSS
poniedziałek, 21 lipca 2014

Grafik: Co to za lura!? Kawa powinna być czarna, mocna, ostra i aromatyczna. Zrób mi drugą.
Tytus: Rozkaz! Kawa powinna być czarna... Carbo medicinalis, czyli węgiel drzewny powinien ją doczernić. ...mocna... Czy może być coś mocniejszego od spirytusu 95%? ... ostra i aromatyczna... Reszty dokona papryka, pieprz, jodyna i...dezodorant „Brutal”.
Grafik: O, teraz to jest kawa! To mnie postawi na nogi!
Tytus: Szkoda, że nie dodałem jeszcze dynamitu.

Autor: Henryk Jerzy Chmielewski, Tytus, Romek i A'Tomek

Naukowcy twierdzą, że kawa działa niekorzystnie na nasze zdrowie. Wolter wypijał jak głosi legenda 50 filiżanek dziennie i dożył sędziwego wieku.

 

Pamiętam zapach mielonej przez dziadka kawy. Jej aromat wypełniał cały dom a jej parzenie urosło do prawdziwego ceremoniału. Kiedy byłam małą dziewczynką tak fascynowały mnie zwyczaje dziadka, że ukradkiem spróbowałam łyk kawy z filiżanki dziadka. Jakież było moje zdziwienie gdy okazało się, że tak pięknie pachnący płyn jest gorzki. Dziś jednak nie wyobrażam sobie dnia bez filiżanki kawy. W czasie każdej mojej podróży staram się pić kawę w wyjątkowych miejscach i zachować ten smak i nastrój w pamięci. Chociaż za światową stolicę kawy uważa się Wiedeń gdyż [podobno podaje ją się na tyle sposobów ile dni w roku to nic jednak nie da się porównać  z brazylijską kawą serwowaną w Rio. Kawa  w róznych częściach świata pachnie i smakuje zupełnie inaczej, a ta brazylijska jest wyjątkowa.

 

Tagi: Brazylia kawa
13:27, zuzankaonly
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 07 maja 2012

Corcovado

 

Corovado pierwotnie nosiło nazwę Pico de Tentação, tj Góra Kuszenia. W wieku siedemnastym ktoś zmienił nazwę góry na Corcovado, od słowa corcova czyli garbus. Corcovado ma 706 m n.p.m. i wyrasta bardzo ponad miasto. Umieszczona na górze figura Cristo Redentor  widoczna jest chyba dosłownie z każdego miejsca w Rio. Niektórzy mówią, że Chrystus z Corcovado widzi wszystko i wszystkich.

Cristo Redentor

Cristo Redentor (Chrystus Zbawiciel) jest symbol miasta Rio de Janeiro i całej Brazylii. Wszystko rozpoczeło się 1923 r. kiedy to ogłoszono konkurs na religijny monument, który miałby być umieszczony na szczycie Corcovado.  Zwyciężył wówczas projekt inżyniera Heitora da Silva Costa. Projekt ten przewidywał zbudowanie kaplicy Matki Bożej z Aparecida i umieszczenie na górze ogromnej rzeźby Chrystusa Zbawiciela  według rysunku Carlosa Osvalda.  Prace nad posągiem rozpoczęły się w 1926 r. w Paryżu. Mamy tu też swój polski akcent bowiem głowa i dłonie to dzieło Paula Landowskiego. Trzydziestometrową statuę z wapienia przetransportowano z Francji na pokładzie statku. Następnie na szczyt wzgórza wciągnięto ją kolejką, po czym umocowano na specjalnych filarach. Był to ogromny wysiłek sama bowiem głowa waży ok. 30 ton. Od jednaj ręki do drugiej jest 28 metrów. Natomiast cały monument waży 1145 ton.Uroczystego odsłonięcia dokonano w 1931 r. z okazji stulecia niepodległości Brazylii. Chrystus swoimi ramionami zdaje się obejmować całe Rio. Jego rozpostarte ramiona według mieszkańców Rio symbolizują ich życzliwość. Natomiast według mieszańców Sao Paulo Cristo Redentor złoży ręce gdy mieszkańcy Rio zaczną pracować.

Cristo Redentor od 2007r. zaliczony jest  do listy nowych 7 cudów świata.  My trafiliśmy na Corcovado w trakcie remontu jednak mimo rusztowań  Cristo Redentor robi ogromne wrażenie a widok z góry jest oszałamiający. Pijąc sok z wyciskanych owoców można się upajać tym pięknym. Na dole widok na głowę cukru. Gdy wjechaliśmy na górę było tak gorąco, że na zdjęciach wygląda to tak jakby był mgła

Dziś do pomnika można dotrzeć drogą lub kolejką linową. Ze stacji kolejki do punktu obserwacyjnego u stóp pomnika można dojść schodami o 222 stopniach,
dojechać windą lub schodami ruchomymi.

Warto dodać, że całość mieści się w Parque Nacional da Tijuca .  http://www.parquedatijuca.com.br/. Zdjęcie na dole niestety nie moje gdyż wjeżdżaliśmy kolejką.

Tagi: Brazylia
15:21, zuzankaonly
Link Komentarze (1) »
czwartek, 26 kwietnia 2012

Rio de Janeiro słynie z plaży Copacaban. Jest to jedna z najsłyniejszych i najpiekniejszych plaż na świecie. Popularnością nie ustępuje jej jednak Ipanema (moim zdaniem najpiękniejsza plaża Rio) oraz od niedawna Leblon.

 

Ipanema

Plaża ta dorównała popularnością Copacabanie w w latach 60-tych XX w. dzięki piosence "Garota de Ipanema"-dziewczyna z Ipanemy. Uważa się, że nazwa tej dzielnicy wywodzi się z języka Indian Tupi-Guarani, którzy okręslali to miejsce "Y-panema" co znaczy wzburzone wody lub inaczej "zła woda".  Sama przekonałam się skąd ta nazwa.  Prąd wręcz wciąga do wody a fale nawet na płytkiej wodzie "podcinają". Ma się wrażenie, że fale na tej plaży rosną w ostatniej chwili zaraz przy brzegu.

Ipanema to nie tylko plaża jestto też  bardzo stylową dzielnicą. Pełno tu eksluzywnych barów, restauracji, butików i nocnych klubów. Biegnąca wzdłuż Ipanemy Avenida Vieira Souto uważana jest za najbardziej prestiżową lokalizację w Rio.   Na szczęście ceny w butikach, choć wysokie jak na Brazylię, dla Europejczyków nie są szokujące.

 

Przy krańcu dzielnicy znajduje się plac na, którym co niedziela odbywa się kiermasz. Można na nim kupić sztukę ludową i pamiątki z Rio.  

 

 

 

Copacabana

Jest to nie tylko najsłynniejsza plaża Brazylii ale też jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych plaż świata. W sylwestra gdy mieszkańcy Rio świętuja nadejście Nowego Roku lub oddają cześć bogini morza Yemanja, zamienia się w ogromna kolorową dyskotekę. Nazwa Copacaban lub copa caguana,  w języku keczu znaczy świetliste miejsce. Nazwę tą nadali Inkowie gdyż tu wznosiły się świątynie ich bóstw. W epoce chrześcijaństwa miejsce to stało się miejscem kultu maryjnego. W XVII w podzięce za ocalenie kapitan galeonu wzniósł w Rio kaplice ku czci Matki Bożej z Copacabany. W 1914 w miejsce kaplicy staneła twierdza Forte de Copacabana. 

Plaża zaczyna się przy Bulwarze Księżnej Izabeli i kończy się przy Forte de Copacabana. Plaża jest piękna, piaszczysta i ma łącznie prawie 5 km długości. Wzdłuż plaży pełno jest budek z napojami i jedzeniem. W takiej budce spróbować oczywiście należy caipirinha i wodę kokosową .

 Znakiem rozpoznawczym plaży jest promenada ułożona z charakterystycznych biało-czarnych kamieni, tworzących fale na chodniku.

 

Leblon

 

Nazwa tej plaży wywodzi się od określenia cudzoziemca o jasnych włosach, jednego z pierwszych mieszkańców tej plazy. Narodowość legendarnego "le blond" jest sporna niektórzy twierdzą, że był Francuzem inni natomiast, że Holendrem.

Plaża Leblon jest najmniej znana, jednak sama dzielnica jest obecnie uznawana za najbardziej eksluzywną w całym Rio. Jest tu bardzo mało hoteli, króluja natomiast bary, kluby i modne restauracje.

piątek, 13 kwietnia 2012

Szacuje się, że w fawelach żyje około 20-30% ludności Brazylii. Domy w fawelach  zbudowane są z najtańszych materiałów. Materiały te często pochodzą  z odzysku z innych domów i oczywiście z ze śmietnisk: tektury, dykty, blachy, desek, itp. Wszędzie zwijają kable gdyż prąd gdyż nikt tu nie płaci za prąd wszyscy go kradną. Fawele w Rio umiejscowione są na wzgórzach, są małe państewka rządzone przez gangi narkotykowe. Tu obowiązuje jedynie wewnętrzne prawo, a nie prawo brazylijskie. Gangi traktują fawele jako swoje małe księstwa. Jednak zwiedzanie faweli jest super bezpieczne o ile robi się to w zorganizowanych grupach. Wycieczka taka nie należy jednak do najtańszych to koszt około 60$. Jadąc na tą wycieczkę zastanawiałam się po co wydawać taką kasę za obejrzenie biedy. Jakie było moje zdziwienie gdy okazało się, że jednak warto.  Szokiem dla mnie było to, że pod wodzą
karteli narkotykowych wszystko w faweli działa. Przed wjazdem do faweli czekają strażnicy z bronią, wygląda to zupełnie jak punkt kontrolny na granicy. Nasza brazylijska tłumaczka informuje nas, że możemy fotografować jedynie w miejscach wyznaczonych. We wszystkich innych mamy mieć schowane aparaty i kamery, nikogo mamy nie wskazywać palcem. Ponadto mówi nam, ze dwa dni temu w gazetach ukazało się zdjęcie z faweli na, którym był szef gangu uznawany przez policję za zmarłego. Przez to panuje nerwowa atmosfera.  Wjeżdżamy na teren faweli. Przed nami rzędy niewielkich domków pokrytych kawałkiem blachy, dykty czy tez kartonów. Przewodniczka opowiada nam, że w środku mieszkają kilkunastoosobowe rodziny. Co dziwne drzwi
do domów są otwarte i nikt się nie boi, że coś mu zginie. Na nasze pytania uzyskujemy prostą odpowiedź, że w razie gdy ktoś coś ukradnie czeka go śmierć. Kartele surowo przestrzegają ustanowionych przez siebie praw. Paradoksalnie więc fawele są najbezpieczniejszym miejscem w Rio. Wchodzimy do wewnątrz domku panuje w nim duchota. Wszędzie masa komarów i innego robactwa, śmierdzi zepsutym jedzeniem i śmieciami jest przeraźliwie głośno, prawie w każdym domu gra głośno muzyka lub jest włączony telewizor. W sklepie na naszych oczach sklepikarz wyjmuje kurę z klatki na brudnym pieńku obcina jej głowę i podaje klientowi. Na ulicach pełno szczurów, co nie przeszkadza bawić się dzieciom. Głównym wrogiem mieszkańców faweli jest policja z którą prowadza oni wojny. Jedna z osób uczestniczacych w wycieczce nie schowała aparatu do torby. Zatrzymuje nas patrol z bronią, panowie proszą o przetłumaczenie, że jak nie dostosujemy się do wskazówek pożałujemy. Nikt nie dopytuje się co to znaczy aparat ląduje w plecaku, a wszyscy uczestnicy wycieczki odrobinę pobladli. Może to był jedynie występ dla nas jako turystów jednak wrażenie i lodowaty wzrok strażnika pamiętam do dziś. Tak było w trakcie mojej wizyty teraz ten stan trochę się zmienił. Przed mistrzostwami świata w piłce nożnej, które odbędą się w Rio de Janeiro w 2014 roku, rząd przypomniał sobie o fawelach. Miasto rozpoczęło starania o przejęcie od karteli władzy na fawelami. I tak od  2011 r. rozpoczął się  programu „pacyfikacyjny”. Do walki o przejęcie faweli  zostało zaangażowane wojsko,  policja oraz specjalistyczne oddziały BOPE (elitarna jednostka Żandarmerii  Wojskowej Stanu Rio de Janeiro, uważana za najbardziej bezwzględną na  kontynencie). Policja, która do tej pory jedynie przeprowadzała akcje w fawelach i się wycofywała teraz wywalczyła sobie po raz pierwszy od powstania faweli stałe posterunki.

 

 

 żródło artykułu http://www.tvn24.pl/1,1724272,druk.html

"TERAZ SĄ TAM TAKŻE PAŃSTWO I POLICJA"

Policja odbija fawele z rąk mafii

Teraz są tam także państwo i policja - podsumował pierwszą
akcję "odbijania" faweli z rąk narkotykowych karteli urzędnik z Rio de Janeiro w
Brazylii. Prawie 3 tysiące policjantów ze specjalnych jednostek weszło w
niedzielę na teren największej dzielnicy slumsów w mieście - Rocinha - i
przejęło ją, konfiskując setki kilogramów narkotyków i broń. Fawele mają być
"czyste" w 2014 roku, przed mistrzostwami świata w piłce nożnej.
Odbicie Rocinhi to znaczący sukces
Jednostki Policji Pacyfikacyjnej (Unidades de Policia Pacificadora, UPP). Fawela
była ostatnim w Rio wielkim bastionem handlu
narkotykami.

Granaty, karabiny i 300 kg
cracku


Podczas niedzielnej akcji policja skonfiskowała 300 kg
narkotyków, w tym marihuany, tzw. pasty kokainowej i cracku, oraz 15 pistoletów
maszynowych, granaty i amunicję.

- Prawdopodobnie na terenach Rocinha
wciąż ukrywają się dilerzy narkotyków, ale teraz są tam także państwo i policja
- zaznaczył przedstawiciel władz stanu Rio de Janeiro, Jose Mariano Beltrame. -
Musimy pokazać, że się stamtąd nie wycofamy i że zasługujemy na zaufanie
mieszkańców - podkreślił. Policja zapowiedziała, że będzie kontynuowała walkę z
gangami narkotykowymi, i poprosiła mieszkańców faweli o współpracę w
lokalizowaniu większych składów broni i narkotyków.

Walka o
sprawiedliwość, czy o pieniądze?


Od końca 2008 roku siły
bezpieczeństwa usunęły handlarzy narkotyków z 18 dzielnic nędzy i rozpoczęły ich
intensywne patrolowanie. W każdej z nich swoją siedzibę znajduje też nowa baza
UPP. Docelowo do 2014 roku ma ich być na terenie metropolii Rio aż 40, w każdej
po kilkudziesięciu-kilkuset funkcjonariuszy.

Część brazylijskich mediów
krytykuje program walki z gangami narkotykowymi jako przygotowywanie terenu dla
deweloperów pod rozbudowę eleganckich dzielnic Rio. Oczyszczane są bowiem
jedynie te dzielnice slumsów, które z nimi bezpośrednio
graniczą.

Brazylię w niedalekiej przyszłości czekają dwie największe
imprezy sportowe na świecie. W 2014 roku, m.in. w Rio, odbędą się mistrzostwa
świata w piłce nożnej, a dwa lata później - już w samym Rio - igrzyska
olimpijskie.

adso//kdj


Żródło: http://biznes.onet.pl/brazylia-specjalne-sily-policji-odbijaja-fawele-z-,18515,4906605,1,news-detal

 Brazylia: specjalne siły policji odbijają fawele z rąk gangów

15 lis 11, 00:15
Slumsy Rocinha, fot. Reuters

Specjalne siły policji w Rio de Janeiro rozpoczęły
wzmożoną kampanię odbijania z rąk gangów narkotykowych faweli (slumsów). Do
czasu mistrzostw świata w piłce nożnej w 2014 roku Brazylia chce do dzielnic
nędzy wprowadzić na stałe 40 takich jednostek.

Znaczący sukces Jednostki Policji Pacyfikacyjnej (Unidades de
Policia Pacificadora, UPP) odnotowały w niedzielę. Ok. 3 tysięcy specjalnie
wyszkolonych policjantów, przy wsparciu śmigłowców i oojazdów opancerzonych,
przejęło kontrolę nad największą fawelą Rio, Rocinha, i dwoma sąsiednimi
osiedlami. Rocinha była ostatnim w Rio wielkim bastionem handlu narkotykami.

Podczas niedzielnej akcji policja skonfiskowała 300 kg narkotyków, w tym
marihuany, tzw. pasty kokainowej i cracku, oraz broń - 15 pistoletów
maszynowych, granaty i amunicję.

- Prawdopodobnie na terenach Rocinha wciąż ukrywają się dilerzy narkotyków,
ale teraz są tam także państwo i policja - zaznaczył przedstawiciel władz stanu
Rio de Janeiro, Jose Mariano Beltrame. "Musimy pokazać, że się stamtąd nie
wycofamy i że zasługujemy na zaufanie mieszkańców" - podkreślił.

Policja zapowiedziała, że będzie kontynuowała walkę z gangami narkotykowymi,
i poprosiła mieszkańców faweli o współpracę w lokalizowaniu większych składów
broni i narkotyków.

Od końca 2008 roku siły bezpieczeństwa usunęły handlarzy narkotyków z 18
dzielnic nędzy i rozpoczęły ich intensywne patrolowanie.

Część brazylijskich mediów krytykuje program walki z gangami
narkotykowymi jako przygotowywanie terenu dla deweloperów pod rozbudowę
eleganckich dzielnic Rio. Oczyszczane są bowiem jedynie te dzielnice slumsów,
które z nimi bezpośrednio graniczą.

W 2014 roku odbędą się w Brazylii mistrzostwa świata w piłce nożnej, a dwa
lata później - igrzyska olimpijskie.

 

15:38, zuzankaonly , Brazylia
Link Dodaj komentarz »
środa, 11 kwietnia 2012

 

"Bóg stworzył świat w ciągu 6 dni. Siódmy poświęcił na Rio de Janeiro." (Źródło: Rosemary Burton, Richard Cavendish, Cuda Świata: Przewodnik po skarbach cywilizacji.)

16:13, zuzankaonly
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 19 marca 2012

Przed każdym wyjazdem lubię przeczytać książkę, której akcja dzieję się w miejscu do, którego jadę. Zaczęłam więc szukać książki, której akcja dzieje się Rio de Janeiro. Pierwszą książką, która wpadła mi w ręce był „Makler” Michaela Ridpath. Jest to trzymający w napięciu thriller finansowy, którego akcja tylko częściowo toczy się w Brazylii a dokładniej w Rio de Janeiro i w Sao Paulo. Trudna sytuacja finansowa zmusza Nicka Elliota, wykładowcę literatury rosyjskiej, do poszukiwania lepiej płatnej pracy. Zatrudnia się w renomowanej firmie maklerskiej, Dekker Ward, gdzie poznaje piękną Isabel. To właśnie ona odkrywa przed nim uroki Brazylii. Oczywiście zatrzymują się w najbardziej znanym hotelu w Rio Copacabana Palace. To dzięki niej poznaje sekrety miasta i dzielnic biedy(favelas).Co to są te Favelas (Fawele)? Isabel definiuje je w taki sposób „ W Brazylii od czterdziestu lat trwa masowa migracja ze wsi do miast. Po przybyciu do miasta ludzie nie mają gdzie mieszkać. Budują więc na skrawku wolnej ziemi prymitywne szopy z kawałków drewna, blachy falistej i tak dalej. Ludzi z czasem przybywa , liche domy się rozrastają i powstają duże liczące tysiące mieszkańców społeczności”. Dokładnie o fawelach napisze później, bo to jakby nie było jedna z największych atrakcji turystycznych w Rio i wbrew pozorą same faweą bezpieczne i warto je zwiedzić.

Wracając do książki to również w Rio de Janeiro Isabel i Nick zostają napadnięci, a Isabel porwana. Książkę ta oczywiście polecam nie tylko osobom wybierającym się do Rio de Janeiro. Można ją kupić w księgarni Dedalus http://dedalus.pl/w zawrotnej cenie 5zł ( dziś to cena 6,50zł). Po przeczytaniu tej książki, zaczęłam szukać materiałów na temat bezpieczeństwa w Rio i zaczęły śnić mi się porwania. W Rio de Janeiro jest bardzo wysoka przestępczość i ciągle wzrasta liczba „ekspresowych porwań”-(quicknappings, Express kidnappings). W pierwszym kwartale 2011 roku było to około 5500 porwań  w Rio i ponad 7000 w Sao Paulo. W większości przypadków ofiarami padają osoby korzystające z bankomatów, wychodzące z banku czy nocą z klubów, czy też robiące duże zakupy w ekskluzywnych sklepach. Przestępstwo polega przede wszystkim na wymuszaniu wypłaty z bankomatu. Jak uniknąć porwania przede wszystkim korzystać jedynie z licencjonowanych taksówek. Unikać chodzenia wieczorem lub nocą po plażach i uważać przy wypłacaniu pieniędzy z bankomatu, najlepiej wypłacać je w towarzystwie innych znajomych osób lub w bankomatach w hotelach. Jakich jeszcze zasad trzeba przestrzegać żeby czuć się w Rio bezpiecznie:

- nie zapraszaj obcych osób do hotelu (nawet jak ci się wydaje, że spotkałeś miłość swojego życia). Ta poznana księżniczka czy książę szybko może się zamienić w ropuchę

-uważaj na swoje drinki w barze i nie częstuj się cukierkami od nowo poznanych osób.  „Good Night Cinderella" to nie jest bowiem nazwa bajki tylko narkotyk, który złodziej będzie próbował ci dosypać do drinka lub podać w cukierku.

- opowiadając o sobie na plaży czy w klubie nie próbuj nikomu zaimponować swoim stanowiskiem czy dochodami. I przede wszystkim nie szastaj pieniędzmi wklubie. Swoimi przechwałkami czy rozrzutnością możesz zainteresować nieodpowiednie osoby.

- nie należy też nosić drogiej biżuterii, zegarków i drogiego elektronicznego sprzętu 

 

Mimo jednak tych zagrożeń warto jechać do Rio de Janeiro kraju wiecznej samby i pięknych plaż. Gdzie ludzie nie chodzą tylko tańczą na ulicach, a uśmiech nie znika z ich twarzy. Ten klimmiejsca, ci ludzie wokół tworzą niepowtarzalną atmosferę.

 

środa, 23 czerwca 2010

Z Palmy do Valldemossy jest tylko 17 kilometrów. Droga pnie się jednak w górę i pełna jest ostrych zakrętów. Na szczęścię nawet taki nieporadny kierowca jak ja jest w stanie sobie poradzić z tą trasą.

 

 

Przez  ten niesamowity błękit morza ma się wrażenie, że woda zlewa się z niebem. Niestety mimo pięknych krajobrazów za oknem auta nie ma możliwości zatrzymania się i zrobienia zdjęć.

Jadąc tą malowniczą trasą nagle za gór wyłania się malownicze miasteczko Valldemossa. Miasteczko urzeka  pełnymi zieleni i kwiatów małymi  ulicami idomami w tradycyjnym, majorkańskim stylu.  Prawie na  każdym domu widnieje ceramiczny obrazek ze scenami z jej życia i prośbami o stawiennictwo. I tak na jednym modli się w kościele, na innym nabiera wodę z pobliskiego źródełka albo pomaga staruszkom. W rogu tych ceramicznych obrazków często widać figurkę szatana, który ucieka wystraszony. W domu przy uliczce Rectoria, w którym się urodziła, urządzono kaplicę z jej figurą.

Nad kamiennymi domami góruje kościół (też kamienny) z wysoką dzwonnicą i przylegającym  klasztorem Real Cartuja de Jesus de Nazaret.

 

 

 

Największą turystyczną atrakcją Valldemosy, którą podobno  koniecznie trzeba zwiedzić jest właśnie Klasztor Kartuzów. Mieści się w nim muzeum, galeria, kaplica i oczywiście cele, w których mieszkał Chopin i George Sand. Jak również  cela, w której grał i tworzył Chopin. Z balkonów Klasztoru  roztaczają się przepiękne widoki na miejscowość i ogrody. Wstęp do klasztoru nie jest niestety tani i kosztuje 8 EURO. Wejście to pewnie kosztowało by drożej ale po wizycie pary  niestety niewiele zostało. Mieszkańcy Valldemossy obawiając się gruźlicy, na którą chorowała Chopin spalili większość wyposażenia pomieszczeń, w których mieszkała para kochanków. Ich przodkowie zapewne nad tym dziś ubolewają.

Valldemosa jest piękna, ale nie wyobrażam sobie tu mieszkac kilka miesięcy. Może dlatego Chopin tak pisał w  liście do Juliana Fontany z 28 XII 1838:
„między skałami i morzem opuszczony, ogromny klasztor kartuzów, gdzie w jednej celi [...] możesz sobie mnie wystawić nieufryzowanego, bez białych rękawiczek, bladego jak zawsze. Cela ma formę trumny wysokiej, sklepienie ogromne, zakurzone, okno małe, przed oknem pomarańcze, palmy, cyprysy; naprzeciw okna moje łóżko na pasach [...] Bach, moje bazgroły i nie moje szpargały... cicho...można krzyczeć ... jeszcze cicho. Słowem, piszę Ci z dziwnego miejsca"
(Sydow 1955, t. 1, s. 332).

czwartek, 17 czerwca 2010

Trzeci dzień to stolica i trochę leniuchowania.

Palma de Mallorca ma niesamowite nabrzeże portowe. Bez względu na to czy jest to sezon turystyczny wpływają tu gigantyczne promy pełne ludzi , samochodów i autokarów. Kilkaset metrów dalej zaczyna się już inny port, z prywatnymi jachtami i motorówkami.

Ciągnie się on prawie przez trzy kilometry. Nawet Saint-Tropez czy Nicei nie ma tak wielu luksusowych łodzi w jednym miejscu. Oczywiście ten ogrom bogactwa, luksusu robi ogromne wrażenie na męskiej części naszej wycieczki. Prawie wszyscy robią sobie zdjęcia na tle tych luksusowych jachtów. Spacer z portu do starej części palmy zajmuje raptem kilka minut, i jakże jest przyjemny. Idąc cały czas widzi patrzy się na katadrę i pięknie obsadzoną palmami ulice.

Katedra powstała na gruzach Wielkiego Meczetu w XIIIw i jest naprawdę zjawiskowa. Kazał ją zbudować król Karol I po zwycięstwie nad Maurami. Jednak największe wrażenie robi, które zapiera dech w piersiach katedra robi w środku. Wszystko tu jest ogromne poczynając od 22 metrowych kolumn, skończywszy na 10,5metrowych witrażach. Ogromne wrażenie robi też rozetowe okno nad prezbiterium. Jego średnica wynosi 12 m. Dzieli się ona na 24 trójkątne pola, z których połowa składa się na gwiazdę dawida. Trudna aż uwierzyć, że rozeta ta ma ok 700lat. Oczywiście największe wrażenie robi podwieszany ołtarz, którego ostatnią modernizacje przeprowadził Gaudi. Katedrę najlepiej zwiedzać w słoneczny dzień, bo wtedy najlepiej prezentują się witraże. Mnie katedra urzekła:)  Siedziałam w ławce delektując się  przyjemnym chłodem i specyficzna atmosferą katedry. Szukając przed wyjazdem informacji na temat Majorki natknełam się na cytat George Sand na temat Katedry „wznosząca się nad brzegiem morza robi wielkie wrażenie [...], lecz jedyną naprawdę godną szacunku rzeczą jest średniowieczny portal, określony przez Laurensa jako najpiękniejszy przykład sztuki gotyckiej. [...] Wnętrze katedry należy do najsurowszych i najbardziej mrocznych" (Sand 2006, s. 71).

Warte zobaczenia jest również Stare Miasto, zwane Ciutat Vella z bardzo wąskimi uliczkami i  posiadłościami z przepięknymi dziedzińcami. Tutaj  znajduje się równieżmiędzy innymi Museu de Mallorca, Banys Arabs i Museu Torrents Llado.Po Palmie nie warto spacerować z książkowym przewodnikiem bo wtedy ucieka nam co najpiekniejsze. Te kameralne wąskie uliczki sprzed wieków pełne są architektonicznych skarbów: kamienne patia, rzeźbione balkony, drewniane okienice etc. Wszystko to wygląda jak przed wiekami. Warto zatrzymać się tu chodź na chwile żeby uchwycić atmosferę tego miejsca. Nawet nie wiem jakie zdjęciu tu wstawić bo żadne nie oddaje tego co kryje w sobie centrum starej Palmy.


Będąc w Palmie kniecznie również trzeba zobaczyć  królewską rezydencje Palau de l´Almudaina położoną obok katedry Sa Seu. Te i inne budynki otaczają, zbudowane na miejscu średniowiecznych, mury miejskie pochodzące z okresu renesansu. Przeplatają się one z fosami, schodkami, alejkami, ogrodami mauretańskimi i fontannami.

 

To oczywiście nie wszystkie atrakcje Palmy. Można by je wyliczać bez końca. Bogaty program kulturalny to nie wszystko. Warto tez
spędzić czas na zakupach na giełdach i bazarach, gdzie dostaniemy świeże ryby,owoce morza, warzywa, owoce i majorkańskie specjały oraz w eleganckich butikach, których w Palmie nie brakuje. Ulicą z markowymi butikami którą warto odwiedzić jest Jaume III.

Chopin napisał do swojego przyjaciela Juliana Fontany 15 listopada 1838 w ten sposób na temat Palmy: „Niebo jak turkus, morze jak lazur; góry jak szmaragd, powietrze jak w niebie. W dzień słońce, wszyscy letnio chodzą, i gorąco; w nocy gitary i śpiewy po całych godzinach. Balkony ogromne z winogronami nad głową; maurytańskie mury. Wszystko ku Afryce, tak jak i miasto, patrzy. Słowem, przecudne życie”" (Sydow 1955, t. 1, s. 327).

 

wtorek, 15 czerwca 2010

Na dzień drugi zaplanowalismy zwiedzanie jaskiń, krotką wizytę w Porto Cristo i spacer po Porto Colom. Zaczynamy oczywiście od najciekawszego miejsca czyli Coves del Drac. Smocze jaskinie biorą swoją nazwę od średniowiecznego mitu o smoku który miał skrzydła nietoperza i ciało węża i pilnował ukrytego w jaskiniach skarbu. Schodząc w dół skalną ścieżką otoczoną linami można podziwiać piękne formacje skalne. Przewodnicy zwracają uwagę na Mnicha, Ruiny Zamku, Krzywą Wieze, Flagę i mnóstwo innych niebywałych miejsc. Uroku temu miejscu dodaje super oświetlenie. Trudno aż uwierzyć, iż oświetlenie to powstało w 1935r. Przez pół drogi słyszę tradycyjne w jaskini raj jest ładniej , ciekawiej. Głosy te milkną w połowie drogi bo chyba nikt z naszej grupy nie liczył na to, że ta jaskinia jest tak głęboka i obszerna. Na samym końcu znajduje się największe w Europie i jedno z największych na świecie podziemne jezioro. Urządzono tam niezwykłą....salę koncertową. Zanim wysłuchamy jednak koncertu czeka nas wysłuchanie informacji w 5 językach. Samo to świadczy już o tym jak bardzo Majorkańczycy są nastawieni na turystykę. Po tym wstępie gasną absolutnie wszystkie światła i zapada ciemność. Na jeziorze pojawia się łódka oświetlone jedną świeczką, a znajdujący się w niej muzycy grają Mozarta. W tej podziemnej scenerii w niebywałej akustyce jest to niezapomniane przeżyci, chociaż część wycieczki twierdzi, że to kicz. Rezygnujemy z płynięcia łodziami po jeziorze i pieszo kierujemy się do wyjścia. Głosy są podzielone jedni są oczarowani inni twierdzą, że to tandeta. Ja tam jestem romantyczna i powracam i będę tu powracać w czasie każdej wizyty na Majorce.W jaskiniach jest kategoryczny zakaz robienia zdjęć dlatego wklejam tu kilka z netu i link do filmiku o smoczych jaskiniach. Swoją drogą z moich obserwacji wynika, że Polacy i Grecy to turyści, których żadne obowiązujące zakazy nie dotyczą w tym zakaz filmowania i robienia zdjęć.

http://www.youtube.com/watch?v=UXPgDb0yp6I

Smocze jaskinie

To w smoczych jaskiniach Verne znalazł inspirację do napisania Podróży w głab ziemi

 Po wizycie w jaskiniach spacer po pobliskim Porto Cristo. Ta miejscowośc ma nie tylko piekny port, ale też długa i piaszczysta plaze

Obiad zjedlismy w Porto Colom uroczej rybackiej osadzie z hangarami na łodzie i kolorowymi chatkami. Porto Colom jest jedną z kilku miejscowości roszczących prawo  do miana miejsca urodzin Krzysztofa Kolumba. W najstarszej częsci wnioski , za portem, stoją śliczne pastelowe domki skupione wokół placów. To doskonałe miejsce żeby napic się zimnej sangrii i upajac się widokami

 

 

 

 

piątek, 11 czerwca 2010

 

Na temat Majorki jest wiele sterotypów, że banalna, hałaśliwa, droga, snobistyczna etc. Jest to bardzo krzywdzące dla tej przepięknej hiszpańskiej wyspy. Gdy dostalismy ofertę zorganizowania wycieczki dla grupy 10 osób nie wahaliśmy się ani chwili, gdyż Majorka to miejsce gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. To idealne miejsce dla miłośników ciszy jak i dobrej zabawy, wielbicieli zwiedzania jak i plażowania. Są tu miejsca bardzo zatłoczone jak i takie, w których znajdziemy spokój i cisze.

 

Uczestnicy naszej wycieczki chcą trochę pozwiedzać, ale też odpocząć. Po krótkim namyśle wybieramy Cala d Or. Jest to urocza turystyczna miejscowość malowniczo położona nad kilkoma plażami i zatoczkami. Brak tu typowych wielkich hoteli przypominających bloki, a nie miejsce do wypoczynku. Pełno tu niskich hotelików, barów i restauracji pomalowanych na biało oraz otoczonych ogromną ilością zieleni.

Pierwszego dnia po zakwaterowaniu zaproponowaliśmy naszej grupie wycieczkę do pięknej mariny w Cala d Or oraz zwiedzanie okolicy.

 

 

 

 

 

O 14.10 po obiedzie wsiadamy na pokład STARFISH i płyniemy do Cala Figuera. Po drodze podziwiamy ryby, które widać pod szklaną podłogą oraz piękne widoki wybrzeża. Cala Figuera to niezwykłe miejsce i chyba stąd pochodzi najwięcej zdjęć z Majorki. Przez niektórych ta wąska zatoczka wciśnięta między klify nazywana jest majorkańską małą Wenecją, czy słusznie to już kwestia gustu.

 

Dla mnie to miejsce jest wyjątkowe i romantyczne a kawa pita w tak pieknej scenerii smakuje wyśmienicie.

 Majorka to nie tylko piękne wybrzeże i miejscowości turystyczne, środkowa część wyspy to tereny rolnicze.

 

 

 
1 , 2 , 3