darmowe statystyki strony
darmowe statystyki strony
Blog > Komentarze do wpisu

Plaże

Rio de Janeiro słynie z plaży Copacaban. Jest to jedna z najsłyniejszych i najpiekniejszych plaż na świecie. Popularnością nie ustępuje jej jednak Ipanema (moim zdaniem najpiękniejsza plaża Rio) oraz od niedawna Leblon.

 

Ipanema

Plaża ta dorównała popularnością Copacabanie w w latach 60-tych XX w. dzięki piosence "Garota de Ipanema"-dziewczyna z Ipanemy. Uważa się, że nazwa tej dzielnicy wywodzi się z języka Indian Tupi-Guarani, którzy okręslali to miejsce "Y-panema" co znaczy wzburzone wody lub inaczej "zła woda".  Sama przekonałam się skąd ta nazwa.  Prąd wręcz wciąga do wody a fale nawet na płytkiej wodzie "podcinają". Ma się wrażenie, że fale na tej plaży rosną w ostatniej chwili zaraz przy brzegu.

Ipanema to nie tylko plaża jestto też  bardzo stylową dzielnicą. Pełno tu eksluzywnych barów, restauracji, butików i nocnych klubów. Biegnąca wzdłuż Ipanemy Avenida Vieira Souto uważana jest za najbardziej prestiżową lokalizację w Rio.   Na szczęście ceny w butikach, choć wysokie jak na Brazylię, dla Europejczyków nie są szokujące.

 

Przy krańcu dzielnicy znajduje się plac na, którym co niedziela odbywa się kiermasz. Można na nim kupić sztukę ludową i pamiątki z Rio.  

 

 

 

Copacabana

Jest to nie tylko najsłynniejsza plaża Brazylii ale też jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych plaż świata. W sylwestra gdy mieszkańcy Rio świętuja nadejście Nowego Roku lub oddają cześć bogini morza Yemanja, zamienia się w ogromna kolorową dyskotekę. Nazwa Copacaban lub copa caguana,  w języku keczu znaczy świetliste miejsce. Nazwę tą nadali Inkowie gdyż tu wznosiły się świątynie ich bóstw. W epoce chrześcijaństwa miejsce to stało się miejscem kultu maryjnego. W XVII w podzięce za ocalenie kapitan galeonu wzniósł w Rio kaplice ku czci Matki Bożej z Copacabany. W 1914 w miejsce kaplicy staneła twierdza Forte de Copacabana. 

Plaża zaczyna się przy Bulwarze Księżnej Izabeli i kończy się przy Forte de Copacabana. Plaża jest piękna, piaszczysta i ma łącznie prawie 5 km długości. Wzdłuż plaży pełno jest budek z napojami i jedzeniem. W takiej budce spróbować oczywiście należy caipirinha i wodę kokosową .

 Znakiem rozpoznawczym plaży jest promenada ułożona z charakterystycznych biało-czarnych kamieni, tworzących fale na chodniku.

 

Leblon

 

Nazwa tej plaży wywodzi się od określenia cudzoziemca o jasnych włosach, jednego z pierwszych mieszkańców tej plazy. Narodowość legendarnego "le blond" jest sporna niektórzy twierdzą, że był Francuzem inni natomiast, że Holendrem.

Plaża Leblon jest najmniej znana, jednak sama dzielnica jest obecnie uznawana za najbardziej eksluzywną w całym Rio. Jest tu bardzo mało hoteli, króluja natomiast bary, kluby i modne restauracje.

czwartek, 26 kwietnia 2012, zuzankaonly

Polecane wpisy