darmowe statystyki strony
darmowe statystyki strony
Blog > Komentarze do wpisu

HONG KONG od kuchni

 

 W Hong Kongu znajdują się tysiące knajpek i restauracji serwujących kuchnie całego świata. Na ulicach pełno jest Fast food które oferuja owoce morza. Nie polecam jednak żadnych specjałów z ulicy czy to miesnych czy rybnych nasze polskie żoładki sa zadelikatne. Bedąc w Hong-Kongu grzechem by było nie zjeść jednak czegoś z kuchni miejscowej. Popularny jest makaron z przeróżnymi dodatkami. Bardzo smaczny są sałatki z owocami morza, pikantne kluseczki krewetkowe, kurczak czy wieprzowina w sosie słodko kwasnym, krewetki z solą i czosnkiem, suszona wołowina z chilli, ryba w ostrym sosie oraz baklażany w czosnku. Koniecznie trzeba spróbowac popularnego dania kuchni syczuańskiej gongbao jiding - kurczak z orzeszkami i chilli.

Podstawą kuchni w całych Chinach jest oczywiście ryż. Trudno przecenić jego  znaczenie w chińskiej kuchni i kulturze. Dla Chińczyków ryż jest symbolem życia. W większości regionów Chin ryż jest podstawą posiłku. Podawany jest nie tylko gotowany ale także jako składnik wielu dań i wyrobów np: jak mąka ryżowa, kluski ryżowe, desery etc.

 

Krótka historia ryżu

Według jednego z mitów, ludzie poznali ryż dzięki dzikiemu zwierzęciu. Długi okres ulew i powodzi spowodował wyniszczenie wszystkich upraw i zmusił ludzi do polowania na zwierzęta. Pewnego razu do ludzi podbiegł dziki pies. Na jego ogonie ludzie zobaczyli przyczepionych kilka żółtych ziaren. Wdzięczni ludzie nie zrobili psu krzywdy, natomiast ziarna z jego ogona zasiali i w ren sposób zaczęła się uprawa ryżu.  A tak naprawdę dokładne pochodzenie ryżu nie jest znane. Wiekszość ekspertów uważa, że pochodzi on z Indii- badania archeologiczne potwierdzają tą teorię. Wiadomo na pewno, że popularność ryżu już w tak odległych czasach szybko rosła i ziarno to stało się znane nie tylko w południowo-zachodniej części Azji, ale także w innych rejonach świata.   Ryż już 5000 lat p.n.e. był głównym pożywieniem Chińczyków, którzy na szeroką skalę hodowali go na poletkach w dolinie rzeki Jangcy. Z czasem popularność ryżu sięgała dalszych terenów niż obszar Azji.

Dzięki kontaktom dyplomatycznym i handlowym Dariusza I z Chinami i Indiami w V w. p.n.e. ryż dotarł do Persji i Mezopotamii. Przez następne 200 lat ryż zdążył zyskać sławę w starożytnym Egipcie i Syrii. Starożytni Grecy, poznali ryż w IV w. p.n.e. dzięki wyprawie Aleksandra Wielkiego do Indii. Ponoć z tej wyprawy miał powrócić m.in. z workami ryżu. Grecy szybko przystosowali uprawę ryżu do własnej ziemi. I już w I w. p.n.e. zauważyli leczniczy wpływ wody ryżowej i samego ryżu na zaburzenia jelit i układu pokarmowego.
Przez kolejne stulecia ryż stawał się elementem pożywienia na coraz szerszych obszarach Afryki północnej. Wreszcie dotarł także do Maurytanii (dzisiejszej Algierii), a stamtąd dzięki podbojom półwyspu Iberyjskiego przez Maurów dostał się do Hiszpanii. Na terenach Andaluzji od 711 roku. n.e. uprawiany był ryż na starannie zorganizowanych ryżowiskach. Dzięki Hiszpanom ryż dotarł w XIII w. także do Rzymu i rozprzestrzenił sie po całych Włochach. Jednakże we Włoszech z racji kosztownego transportu, był bardzo drogim elementem pożywienia, na który mogli sobie pozwolić jedynie najbogatsi. Z Włoch ryż szybko rozprzestrzenił się w południowej Europie. Wydaje się dziwne, że przy takiej ekspansji ryż nie stał się podstawą kuchni europejskich. Jak twierdzą historycy powodem takiego stanu rzeczy były epidemie malarii na południu Europy w XV i XVI wieku. Większość ludzi uważała, że podmokłe tereny wymagane do produkcji ryżu są wylęgarnią tej właśnie choroby. Spowodowało to, że północna część Europy nie paliła się zbytnio do powszechnego zastosowania ryżu w swojej diecie.

Na szczęście kultura uprawy ryżu nie została nigdy przerwana w Chinach. Dzięki czemu dziś ryż jest tam ważnym symbolem kultury chińskiej, sięgającej najdawniejszych tysiącleci. Chiny obecnie są głównym i największym eksporterem ryżu na cały świat. Obecna wiedza botaniczna i technologiczna pozwoliła na stworzenie ok. 8000 gatunków ryżu o różnym kolorze i smaku.

Pole ryżu

Ryż w kuchni

Chińczycy używają w kuchni zazwyczaj ryż długoziarnisty, który po ugotowaniu jest bardziej puszysty. Ryż kleisty używa się głownie do przekąsek i deserów, jednak w innych częściach Azji np. w Korei, Laosie, północnej Tajlandii używa się go jako podstawę diety.

Mniej znana odmianą ryżu są ryż czerwony. Rosnący w całej Azji ryż czerwony jest przedstawicielem odmiany kleistej. Nie uważa się go za jadalny jednak istnieje duże zainteresowanie zdrowotnym działaniem ekstraktu z jego ziaren, uważa się, że obniża poziom cholesterolu oraz poprawi krążenie krwi.

 

poniedziałek, 15 lutego 2010, zuzankaonly
Tagi: Hong-Kong

Polecane wpisy

  • HONG-KONG metro

    Metrem w HK dotrzemy wszędzie. Siec metra jest niesamowicie rozbudowana. Same stacje mają po kilka pięter. Stacje są maleńkie nastawione na wygodę pasazarów. Mo

  • HONG-KONG park

    Po całym dniu targów nie ma jak relaks w parku. To zdumiewające, że między tymi wieżowcami istnieje taka oaza spokoju

  • Magiczne miasto cd

    Hong-Kong to nie tylko nowoczesność. W świątyniach można znaleźć cisze i skupienie

Komentarze
dianasiudy
2013/12/24 17:34:44
CIEKAWA MERYTORYCZNIE WIEDZA O RYŻU. TEŻ UWIELBIAM!

___________________________________________________________________________
NIEZAPRZECZALNIE JEST TO NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWE ZBOŻE.
ZOBACZ TAKŻE.
RYŻ BIAŁY. ŻYCIOWA ENERGIA. *****
BH.240.
a._: www.slubiwesele.fora.pl/kulinaria,44/refluks-migrena-tradzik-otylosc-chleb-typu-kr-irl,603.html#5479

___________________________________________________________________________